headerphotoheaderphoto

Sitemiz daimi kullanıcılarımız ve yeni kullanıcılar için sürekli yenilenmektedir!

Bir mikroçipin ne kadar süre ömrü vardır?

Mikroçipin bünyesinde bulundurdugu hiçbir güç kaynağı oynayan bir parçası yoktur. En az 25 yıl dayanacak kadar yapılmışlardır ve hayvanın hayatı boyunca işlevliğini sürdürecek şekilde garantilidir.

Bu mikroçipi kimler enjekte edebilirler?

Mikroçipleri sadece Veteriner Hekimlere yaptırtın. Enjeksiyon işlemi olduğu için anatomik olarak enjeksiyon yerinin saptanması ve sterilite koşullarına uymak çok önemlidir.

Mikroçipler nasıl çalısır?

Pirinç tanesi kadar küçük olan çipler birkaç bölümden oluşurlar. İlk olarak cam kapsül Bu cam kapsül biyo uyumludur. Yani hayvana zarar vermez , toksik, alerjik değildir. Mikroçipler hayvanın içinde ilerlemesin diye polprpilen polymer ile kaplıdır. Bunu da polimer hayvanın bünyesinin kapsülün etrafında bir hücre duvarı örmesini sağlayarak yapar. (kaynak: identipet). Mikroçipleri cerrahi olarak çıkarmak zordur. Son kullanma tarihleri yoktur ve yıpranmazlar. Hayvanın hayatı boyunca kalırlar.

Kapsülün içinde ise bilgiyi tutan silikon bir mikroçip bulunur. Bunun yanında bir kapasitör ve bakır sarılı bobin vardır. Kapasitör okuyucudan aldiğı frekansı alır ve enerji haline dönüştürerek çipe iletir. Çip çalısıp bilgiyi yine bobini anten olarak kullanıp alıcıya yönlendirir. Bu radyo frekansini alan Okuyucu mikroçip numarasını dekode eder ve ekranında bilgileri kullanıcıya gösterir.

Bünyesinde hiçbir güç kaynaği bulundurmadiği için mutlaka bir okuyucuya ya da scannera ihtiyaç duyar.

Ancak bir mikroçipin işlevini tam yerine getirebilmesi için numarasının bir veri tabanında aktive edilmesi gerekmektedir. Bunu da www.petkimlik.com sitesinden yapabilirsiniz ya da Veteriner Hekiminiz yapabilir. Çok kullanılan bir veritabani ile aktive edilmez ise asıl amacına ulaşması mümkün olamaz.

Bu Mikroçipleri nereden temin edebiliriz?

Mikroçipleri basta veteriner hekimler olmak üzere, bazı pet shoplardan, ve pet üreticilerinden çipli halde hayvan alabilirsiniz.

Hayvan sigortası yapan firmalarda size ücretsiz olarak mikroçipi poliçe karşiliği göndereceklerdir.

Okuyucu bütün mikroçipleri okuyabilir mi?

Evet, Universal okuyucular b,t,n mikroçipleri okur. Zaten Avrupada kullanılan çipler 134.2 khz ve ISO standartı olarak Amerikadakiler ise 125 khz dir.

Mikroçip uygulama ısı hayvanların canını acıtır mı?

Mikroçip enjektörü normal kanüllerden daha kalındir ancak hayvanlara hiçbir zarar vermez ve hayvanlar enjeksiyon esnasında aşırı reaksiyon göstermezler. Anestezi gereksinimi yoktur ve tavsiyede edilmez.

Mikroçip uygulama yaşı ne olmalıdır?

Genelde 5 ve 8 haftalik arasında hayvanlara enjeksiyon yapılabilir. Tabii ki bu yaşlardan sonra ne zaman istenirse de yapılabilir.

Enjeksiyon bölgesi köpeklerde ve kedilerde neresidir?

Köpek ve Kedilerde enjeksiyon bölgesi aynı olup iki omuz kemiğinin arasına derin deri katmanına uygulanır.


STICKER

 • İlaç, Ürün/Hizmet Bilgilerini Sticker Olarak Yazdırmak için buraya tıklayınız.
 • Randevu veya Hatırlatmaları Sticker Olarak Yazdırmak için buraya tıklayınız.
 • Cihaz ve Malzemeler

 • Sticker Yazıcı
 • Ribon
 • Sticker
 • İlaç Kutusu
 •  

  Vetpractice üyeleri için eNewsletter

  VetPractice üyelerine ücretsiz olarak üç ayda bir çıkartılan eNewsletter gönderilir. Bu eNewsletter da program ile ilgili detaylar, kısa yollar ve endüstri yenilikleri bulunur.

  Detaylı bilgi için tıklayınız.

   

  Sosyal Medya

  Share